0

سبک زندگی

کیف و کفش تان را از باغ سپهسالار بخرید – فولاد زرند

آوریل 9, 2018 در 2:46 ب.ظ توسط

وب سایت همشهری شش و هفت –  فاطمه شیخ‌علیزاده: خیابان صف همان خیابان معروف و قدیمی است که بزرگ‌ترها آن را به اسم باغ سپهسالار می‌شناسند
ماجرای سپهسالار چنان به کفش گره خورده که حتی بعضی از سابقه‌دارهای مشاغل دیگر هم دل به پاپوش‌های مردم داده‌اند و حالا برای‌شان پاپوش می‌دوزند! نمونه آن تغییر کاربری یکی از مغازه‌های اسم و رسم دار قدیمی است. یکی از معروف‌ترین چلوکبابی‌های قدیمی تهران یعنی چلوکبابی «جوان»‌ در خیابان سپهسالار تهران بوده که حالا چند ماهی است بعد از حدود 40 سال کار، تبدیل به مغازه کفش‌فروشی شده است.

بهای این کیف‌ها بین 20 تا 40 هزار تومان است. درهمان طبقه اول کفش‌های مجلسی زنانه و اسپورت هم با قیمت نهایتا 100 هزار تومان وجود دارد.

باغ سپهسالار فقط ویژه خانم‌ها نیست و آقایان هم می‌توانند کفش دلخواه‌شان را پیدا کنند. البته طبیعی است که تنوع کفش‌های زنانه بیش از مردانه است. نکته بعدی خرید کیف‌هایی است که چه به صورت تکی و چه همراه با کفش به فروش می‌رسند. قیمت آنها هم متغیر است.

دبیرستان دیروز،‌مرکز خرید امروز

از همان اول این خیابان محل قدم زدن بوده اما آن قدم‌زدن‌ها با این قدم‌زدن‌ها تفاوت دارد! باغ سپهسالار در اصل باغ میرزا حسن‌خان سپهسالار قزوینی، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار بوده که با تغییرات به تدریج به شکل کنونی آن درآمده است. درحال حاضر از باغ معروف صدراعظم خیابانی به نام صف باقی مانده که به بورس کیف و کفش تبدیل شده است.

پاپوش‌های پشت باغ

 تا پیش از سال85 در این منطقه ماشین تردد می‌کرد اما از سال 85 به بعد این مکان به پیاده‌راه تبدیل شد و قدم زدن در آن لذت بیشتری دارد. در قسمت انتهای خیابان صف، قسمت کوچکی از آن باغ باقی مانده که جزو آثار ملی بوده و به ثبت میراث فرهنگی رسیده است.
 قیمت چکمه‌های ساق‌دار از سایز 25 به بالا -که اتفاقا در میان دختربچه‌ها خیلی هم محبوب اند- بین 90 تا 150 هزار تومان متغیر است. اما نیم بوت‌های بچه‌گانه برای انواع سایزها، هم برای دختر بچه‌ها و هم پسربچه‌ها در این پاسا‍ژ وجود دارد. قیمت آنها هم بین 60 تا 90 هزار تومان است.

پاپوش‌های پشت باغ

پاساژ الیزه نیمه کاره اما کامل
چرم فروشی‌ها

امیری در مورد نوع کسب و کار آن زمان می‌گوید:«‌آن وقت‌ها کفش اسپورت و زنانه به هیچ وجه وجود خارجی نداشت! تنوع کفش‌ها خیلی کمتر از الان بود.کفش‌ها فقط پاشنه سه سانت و پنج سانت بودند و هیچ مدل پاشنه‌دار دیگری نبود. حدود 30 سال پیش کفش‌های لژ دار کم کم وارد بازار شدند و به اینجا هم سرایت کردند.»‌

زندگی پشت باغ

کفش‌های چرم طبیعی از حداقل 120 هزار تومان شروع شده و بسته به کیفیت آن که بهتر و مدل آن خاص‌تر باشد، قیمتش به 250 هزار تومان هم می‌رسد. اگر قصد خرید چکمه‌ ساقدار و بلند چرمی دارید باید کمی بیشتر دل به دریا بزنید. قیمت این نوع چکمه‌ها از 170 هزار تومان شروع شده و بعضی از آنها به 300 هزار تومان هم می‌رسد.

 او ادامه می‌دهد:«‌قبل از آمدن به این محل در کفش وین کرج کار می‌کردم اما بعد از سربازی یکی از آشنایان برای من در یک کفاشی کار پیدا کرد.آن کفاشی که در همین خیابان سپهسالار بود از اولین کفاشی‌های محل محسوب می‌شد. آن زمان به جز مغازه ما فقط یک یا دو مغازه کفاشی در باغ سپهسالار وجود داشت و بقیه مثل مغازه‌های هر محله مسکونی دیگر، مایحتاج مردم را تامین می‌کردند.

در طبقه منفی یک این پاساژ، چند کفش فروشی بچگانه هست که  قیمت کیف‌ها و کفش‌‌های بچگانه‌اش نهایتا 50 هزار تومان است. در این طبقه علاوه بر مغازه‌های کفاشی، رستورانی هم وجود دارد که بعد از خرید با بچه‌ها می‌توانید آنها را برای استراحت به این رستوران ببرید. بخشی از لذت خرید مسلما خوردن خوراکی است! تا چند وقت دیگر در طبقه منفی دو، شهربازی هم برای بازی بچه‌ها افتتاح خواهد شد.

از متروی بهارستان که پیاده شوید می‌توانید نرم نرم قدم بزنید و به خیابان صف برسید. بازار کفش‌های رنگارنگ همین جاست. اگر با اتوبوس قصد سفر به خیابان صف را دارید، باید سوار اتوبوس‌هایی بشوید که از میدان بهارستان به سمت میدان جمهوری می‌روند.

باغ صدراعظم

قیمت کیف‌ها  بین 100 تا 150 هزار تومان متغیر است. این تفاوت قیمت به جنس، طراحی و کاربرد کیف ارتباط دارد.

وارد خیابان صف که بشوید اگر از سمت راست خیابان کمی جلو بروید، این مرکز خرید را می‌بینید. یکی از کسبه قدیمی می‌گوید:«‌در حدود 60 سال پیش یعنی زمانی که هنوز  مردم در این محله سکونت داشتند و سپهسالار به بورس کفش تبدیل نشده بود،‌به جای این مرکز خرید دبیرستان دخترانه وجود داشت. بعد از انقلاب مدرسه منحل شد و مدتی محل آن  مخروبه شد. چند سالی به عنوان انبار از آن استفاده می‌کردند تا اینکه به مرکز خریدی که می‌بینید، تبدیل شد.»

پاپوش‌های پشت باغ

 در مغازه‌های این مرکز خرید اجناس درجه یک برای کسانی که جنس و مرغوبیت کالا برایشان خیلی مهم است، به فروش می‌رسد. جنس کفش‌های مجلسی و همچنین کیف‌های مغازه‌ها از چرم یا ورنی مرغوب است. در طبقه پایین این پاساژ دو طبقه، یک کافی‌شاپ وجود دارد. بنابراین خستگی خرید را می‌توانید با خوردن یک فنجان چای یا قهوه و یک تکه کیک یا بستنی فصل از تن به در کنید. به این ترتیب انرژی دوباره خواهید گرفت و شاید بهتر و بیشتر خرید کنید!
عطر چرم و کباب  در سپهسالار

چرم نوبوک

در خیابان صف کمی جلوتر که بروید، مغازه‌هایی را می‌بینید که چرم نوبوک دارند.این نوع چرم که بیشتر برای دوخت کفش‌های اسپورت و بی‌پاشنه استفاده می‌شود، مد بازار بوده و ازکارهای جدید امسال هستند. فروشنده یکی از فروشگاه‌هایی که این نوع چرم را دارند درباره این کفش‌ها توضیح می‌دهد:«‌چرم نوبوک در واقع همان چرم طبیعی است که آن را پشت و رو دوخته‌اند. بنابراین داخل کفش، چرم است.»

 بهای کفش‌ها با چرم مصنوعی از حدود 60 هزار تومان شروع شده و نهایتا به  120 هزار تومان هم می‌رسد. میانگین قیمت چکمه‌های ساق بلند با جنس چرم مصنوعی هم در این بازار 100 هزار تومان است.

چند سالی که گذشت خیابان پر شد از کفاشی و کارگاه‌های تولید کفش و کارگران زیادی در این خیابان رفت و آمد می‌کردند.برای همین دیگر اینجا محل مناسبی برای زندگی نبود.ما هم خانه‌ را عوض کردیم. به تدریج اغلب خانه‌های مسکونی تبدیل به انبار اجناس یا کارگاه تولید کفش شدند و حالا دیگر این خیابان هیچ سکنه‌ای ندارد. کفش‌ها جای آدم‌ها را گرفتند.»‌

او ادامه می‌دهد:«امسال اجناس مغازه ما فقط ازچرم نوبوک هستند.رنگ‌بندی خاص این جنس با شروع فصل سرما مورد توجه مشتریان قرار گرفته است. خیلی از افرادی که به تنوع کارها علاقه داشته و دوست دارند کفش متفاوتی به پا کنند؛ این کارها را ترجیح می‌دهند.»

در این بازار مغازه‌هایی هم هستند که کفش‌هایی با جنس چرم مصنوعی عرضه می‌کنند.هر چند کیفیت این کالاها به اندازه کفش‌ها با چرم طبیعی نیست اما با وجود قیمت کمتری که دارند، کیفیت‌شان خیلی پایین نیست و می‌توانید به دوام آنها تاحد زیادی اطمینان داشته باشید.

به سراغ یکی از کسبه‌های قدیمی باغ سپهسالارمی رویم که این روزها در فروشگاه کیف و کفش گلرنگ کار می کند.امیری که در واقع از اولین فروشنده‌های سپهسالار محسوب می‌شود، در مورد اینکه چطور این محل به بورس کیف و کفش تبدیل شد، می‌گوید:«‌از حدود 60 سال پیش تا به حال در این منطقه کار می‌کنم. آن زمان یعنی وقتی شروع به کار کردم این محله‌، مسکونی بود و خانه ما هم همین جا بود. درحال حاضر خانه ما تبدیل به تولیدی کفش شده است.»‌

وب سایت همشهری شش و هفت –  فاطمه شیخ‌علیزاده: خیابان صف همان خیابان معروف و قدیمی است که بزرگ‌ترها آن را به اسم باغ سپهسالار می‌شناسند. خیابانی که هر نوع کفشی از زنانه تا اسپورت و کتانی  و مردانه در آن پیدا می‌شود؛ کافی است قصد خرید داشته باشید. فصل، فصل خرید چکمه  و کفش زمستانی است. بنابراین بد نیست در همین آستانه فصل سرد، قدمی در سپهسالار بزنید. مطمئن باشید دست خالی بر‌نمی‌گردید.
یکی دیگر از مراکز خرید باغ سپهسالار، مرکز خرید «شهباز خان» است. این پاساژ از مراکز خرید نسبتا قدیمی سپهسالار است که سال‌هاست از مشتریان که برای خرید کفش بچگانه به اینجا آمده‌اند،‌ پذیرایی کرده است. انواع کفش‌های اسپورت و کتانی‌های بچگانه حتی در سایزهای خیلی کوچک در اینجا پیدا می‌شوند. قیمت کفش‌های مغازه‌های این پاساژ از 50 تا 80 هزار تومان متغیر است. در حال حاضر چکمه‌های ساق بلند بچگانه برای سایز 25 به بالا یعنی حدود شش سال به بعد را هم می‌توانید در این پاساژ پیدا کنید.

این فروشنده درباره نگهداری کفش می‌گوید:«‌نگهداری از کفش‌ها با جنس نوبوک کمی سخت است. به این دلیل که برخلاف چرم به راحتی با واکس زدن و دستمال کشیدن تمیز نمی‌شوند. بنابراین اگر کفش نوبوک می‌خرید باید آن را به دقت نگهداری کنید. بهتر است آنها را در باران شدید نپوشید به این دلیل که بعد از خشک شدن کفش ممکن است روی آن رد باقی بماند.»‌ البته به قول این فروشنده کسی که می‌خواهد شیک باشد باید هزینه آن را هم بپردازد!

پاپوش‌های پشت باغ

بنابراین برای سالم ماندن کفش نوبوک باید واکس مخصوص آن را هم بخرید. به این ترتیب نباید نگران رد باران روی کفش باشید.این نکته یادتان باشد که به خاطر مات بودن رنگ بندی این نوع جنس، انتخاب کفش‌های پاشنه بلند مجلسی و چکمه‌های ساقدار از این جنس خیلی شیک نیست.برای همین کفش‌های موجود در این مغازه و دیگر مغازه‌های باغ سپهسالار که از این جنس هستند؛کفش‌های اسپورت و نیم بوت‌های بی پاشنه اند. بعضی از کفش‌های این مغازه هم طبی اند. این کفش‌ها به خاطر طراحی و جنس خاصی که دارند، طرفدارهای خودشان را داشته و حسابی پرفروش اند.
 به این ترتیب بچه‌ها برای خرید راحت‌تر همراه‌تان خواهند آمد. در طبقه دوم پاساژ هم رستورانی وجود دارد که فعلا فقط برای ناهار پذیرای مهمانان است. بنابراین اگر صبح زود برای خرید به پاساژ رفتید نگران بازگشت به منزل و آماده کردن ناهار نباشید. می‌توانید همان‌جا غذا میل کرده و برای اهل منزل هم از همان‌جا غذا بخرید و به خانه برگردید.

وارد باغ سپهسالار که می‌شوید، سمت راست خیابان ،10 مغازه اول فقط چرم‌فروشی هستند.البته بقیه  مغازه‌ها هم کیف و کفش چرم دارند اما بورس آنها اول بازار است.اولین مغازه‌ها اغلب کفش‌های زنانه مجلسی دارند اما با شروع فصل سرما در این مغازه‌ها انواع چکمه و نیم‌بوت جای‌شان را به کفش‌های مجلسی داده‌اند.

پاپوش‌های پشت باغ

در این مغازه‌ها کفش ساده برای استفاده راحت مثل محل کار تا مدل‌های اصطلاحا شیک و مجلسی وجود دارد. کافی است قصدتان از خرید را مشخص کنید، بعد وارد هر مغازه‌ای بشوید، کفش دلخواه‌تان را پیدا خواهید کرد. قیمت کفش‌هایی که جنس آنها چرم طبیعی است از کفش‌های دیگر موجود در بازار بالاتر است. تنوع و کیفیت کار به حدی است که می‌توانید با کمی دقت و گشت زدن کفش مورد علاقه‌تان را با قیمت مناسب پیدا کرده و بخرید.
قیمت کفش نوبوک از حدود 120 هزار تومان شروع می‌شود.قیمت آن بسته به مدلش تا 180 هزار تومان هم افزایش پیدا می‌کند.

شاید خیلی از بزرگ‌ترها خاطره کفش خریدن‌شان با چلوکبابی جوان گره خورده اما حالا دیگر این خاطره برای ما تکرار نمی‌‌شود. ناراحت نشوید. برای ما هم نوستالژی‌هایی می‌توانند شکل بگیرند اگر بعد از خرید کفش سری به  سفره‌خانه سنتی بازارچه که در همان نزدیکی محل قدیم رستوران جوان باز شده است، بزنید. در کنار مرکز خرید سپهسالار هم یک رستوران سنتی به نام «پردیس ملل» افتتاح شده است که می‌توانید بعداز خرید آنجا را هم برای صرف غذا انتخاب کنید.

پاپوش‌های پشت باغ

بالاتر از رستوران پردیس ملل هم غرفه بزرگ فروش ذرت مکزیکی است که بوی پنیر و آویشن آن همه  خیابان را پر کرده است. شک نکنید نمی‌توانید بی‌تفاوت از کنارش بگذرید. به تازگی در نزدیکی محل قبلی چلوکبابی جوان، یک شعبه نان سحرهم افتتاح شده است. بنابراین اگر  اهل خوردن نان‌های خاص و شیرینی و نان و پنیر وگردو  هستید می‌توانید سری به این مغازه بزنید تا هم میان وعده خوشمزه میل کنید و هم برای اهل منزل نان خاص ببرید و خوشحال‌شان کنید. به این ترتیب لذت گشت وخرید را هم با آنها سهیم شده‌اید.
 مسیر میدان بهارستان به سمت غرب یک طرفه است و اگر با ماشین شخصی به باغ سپهسالار می‌آیید یادتان باشد که چند سالی است خیابان صف به پیاده راه تبدیل شده و تردد وسایل نقلیه به آن ممنوع است. بنابراین نمی‌توانید با ماشین به این خیابان برسید. باید چند خیابان بالاتر یا پایین‌تر از خیابان صف پارک کنید و بعد قدم زنان به محل خرید بروید. خیابان صف به‌عنوان اولین پیاده راه ایران شناخته شده و از سال 85  تردد وسایل نقلیه در آن ممنوع شد.

از کجا به سپهسالار برسیم؟

یکی از مراکز خریدی که در سال‌های اخیر در باغ سپهسالار ساخته شده مرکز خرید الیزه است که هنوز هم بعضی قسمت‌های آن تکمیل نشده است. این پاساژ در کوچه مهندس‌الممالک واقع شده است. اگرچه این پاساژ خیلی بزرگ نیست اما در آن انواع کفش‌های مجلسی،اسپورت و حتی بچگانه با قیمت بسیار مناسب پیدا می‌شود. در طبقه اول این پاساژ چند مغازه کیف فروشی هست و اجناس آن پارچه‌ای یا ازچرم مصنوعی اند.

 این مغازه‌ها شامل نان سنگکی، زغال فروشی، سبزی و میوه فروشی و مغازه‌های دیگر بود. محله سپهسالار پشت باغ سپهسالار بود. البته شنیده بودیم که قبلا تمام آن محله هم جزو باغ بوده اما کم‌کم که باغ عقب‌نشینی کرد و محوطه‌اش کوچک شد، پشت آن تبدیل به محوطه مسکونی شد.تا اینکه بانکی در این خیابان ملک خود را به شخصی فروخت و آن شخص ملک را به مغازه کیف و کفش تبدیل کرد.»‌

پاپوش‌های پشت باغ

امیری ادامه می‌دهد:«‌ملک بزرگ بانک که به کیف و کفش فروشی بزرگی تبدیل شده بود در میان مردم محله و محله‌های اطراف خیلی معروف شد. هجوم مردم برای خرید کفش به این خیابان باعث شد بقیه مغازه‌ها هم کم کم تبدیل به کفاشی زنانه شوند.
قیمت کیف و کفش‌های مغازه‌های این پاساژ از 100 هزار تومان آغاز شده و تا 250 هزار تومان هم می‌رسد  اما نسبت به کیفیت آن مطمئن باشید.

مرکز خرید شهبازخان وی‍ژه کوچولوها

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید